Στα 10 χιλιοστά κρίθηκε η pole position για το Ιαπωνικό grand prix της Formula 1 στη Suzuka - Πρώτος ο Max Verstappen δεύτερος ο Charles Leclerc

Στα χιλιοστά κρίθηκε η pole position για το Ιαπωνικό grand prix της Formula 1 στη Suzuka. Ο Max Verstappen επικράτησε και θα ξεκινήσει τον...

Στα χιλιοστά κρίθηκε η pole position για το Ιαπωνικό grand prix της Formula 1 στη Suzuka. Ο Max Verstappen επικράτησε και θα ξεκινήσει τον αγώνα από την 1η θέση έχοντας χάσει ένα μέρος του διαχύτη, στην έναρξη του τελευταίου γύρου του.

Όμως η προηγούμενη προσπάθεια ήταν αρκετή για να του δώσει την καλύτερη δυνατή θέση στην εκκίνηση, για 5η φορά φέτος. Οι αγωνοδίκες επέπληξαν τον Ολλανδό για το συμβάν με τον Norris σε γύρο προθέρμανσης, δεν του επέβαλλαν ποινή κι έτσι διατήρησε την pole position.

Ο Charles Leclerc βρέθηκε μόλις 10 χιλιοστά πίσω του χωρίς και αυτός να κάνει τον τέλειο γύρο. Αυτή είναι η μικρότερη διαφορά ανάμεσα στην 1η και τη 2η θέση στα χρονομετρημένα τη φετινή χρονιά. Το ίδιο συνέβη και με τον Carlos Sainz που έχασε χρόνο στην τελευταία στροφή και ολοκλήρωσε στην 3η θέση με διαφορά 57 χιλιοστά του δευτερολέπτου ενώ ήταν εξαιρετικός στα δύο πρώτα κομμάτια της πίστας.

Ο Sergio Perez συμπλήρωσε τη 2η σειρά της εκκίνησης με την 4η θέση που κατέκτησε. Ο Esteban Ocon έφερε την Alpine στην 5η θέση που σε συνδυασμό με την 7η του Alonso, έχει πλεονέκτημα έναντι της McLaren. Οι Hamilton και Russell ήταν 6ος και 8ος αντίστοιχα. Στην 9η θέση ο Sebastian Vettel που σε κάθε αγώνα που συμμετείχε στη Suzuka στην πολύχρονη καριέρα του, κατετάγη στην πρώτη δεκάδα των χρονομετρημένων. ΑΑπό τη 10η θέση θα ξεκινήσει ο Lando Norris με τη McLaren.

Αν ο Max Verstappen αναδειχθεί νικητής στον αγώνα κάνοντας και τον ταχύτερο γύρο, θα κατακτήσει τον τίτλο για 2η συνεχόμενη χρονιά. Ο αγώνας θα μεταδοθεί ζωντανά από την ΕΡΤ3 στις 8:00 το πρωί της Κυριακής. Μία ώρα νωρίτερα η ειδική εκπομπή της ΕΡΤ για τη Formula 1 με τους Νίκο Κορόβηλα και Τάκη Πουρναράκη