Α2 Γυναικών: Έχασαν στον Υμηττό τα κορίτσια του Άργους. Αμύντας – Δαναοί Άργους 66-65

Δεύτερο ροζ φύλλο για τον Αθλητικό Όμιλο Αμύντα Υμηττού στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας σε ένα συναρπαστικότατο αγώνα στην “Πυρκάλ”, απένα...

Δεύτερο ροζ φύλλο για τον Αθλητικό Όμιλο Αμύντα Υμηττού στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας σε ένα συναρπαστικότατο αγώνα στην “Πυρκάλ”, απέναντι στους Δαναούς Άργους.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για την πρωτοπορία, η οποία εναλλασσόταν συνεχώς, με το ταμπλό στο τέλος του δεκαλέπτου να δείχνει 12-14. Στη συνέχεια οι “πορτοκαλί” προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό καταφέρνοντας μόνο ισχνές διαφορές με το επιθετικό τους μούδιασμα στα τελευταία λεπτά, πριν την ανάπαυλα και το σερί των φιλοξενούμενων (2-8) να ολοκληρώνει την περίοδο ακολουθώντας στο σκορ (28-31).

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια οι παίκτριες της Φρόσω Δρακάκη προσπαθούσαν να ανεβάσουν την απόδοσή τους και να μπουν μπροστά στο σκορ, αλλά οι Αργείτισσες με καλές επιθετικές προσπάθειες κράτησαν την πρωτοπορία σε όλη την περίοδο (42-47). Η επιθετική νευρικότητα των Υμηττιώτισων συνεχίστηκε στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, σε αντίθεση με τις φιλοξενούμενες που κατάφεραν να ανεβάσουν γρήγορα την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο νούμερο (42-53 , 33′). Η διαφαινόμενη ήττα αφύπνισε την ομάδα του Υμηττού, που ανέβασε την αμυντική της απόδοση, με επιτυχημένους αιφνιδιασμούς και ένα σερί 7-0, σε 1,5 λεπτό, μείωσε σε 49-53 (34′), ανεβάζοντας κατακόρυφα το ενδιαφέρον στους θεατές. Η προσπάθεια συνεχίστηκε με αποτέλεσμα να ολοκληρώσουν την ανατροπή, με 1,5 λεπτό να απομένει για τη λήξη (60-56). Η αντίδραση της ομάδας του Άργους έδωσε ένα δραματικό τόνο στα τελευταία δευτερόλεπτα και ένα φόλοου του Αμύντα στα 3″ πριν την κόρνα της λήξης, έδωσε τη νίκη (66-65) και το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στο κλειστό του Υμηττού.

Αμύντας – Δαναοί Άργους 66-65

Δεκάλεπτα: 12-14, 28-31, 42-47, 66-65

Αμύντας (Δρακάκη, Παπαναστασίου): Χατζηνικολή, Κλείτσα 4, Μαργώνη 7, Κοντογιάννη 5, Κρικέτου, Σταυριανάκη, Παπαρδέλα 20(1) (10 ριμπ.), Ντάνου 4 (6 ασ.), Μαζαράκη 10, Αθανασούλια 6(2), Βαρβιτσιώτη 8, Πλυτά 2

Δαναοί Άργους (Βερβαινιώτης): Μπενέκη 3, Νάκο, Δανούση, 14 Μπαλλά 14, Ζαρόκωστα, Στρατή 2, Μάγκλαρη 3(1), Χρυσοστομίδου 2, Μπακάλη, Στογιάνοβιτς, Καραπάνου, Χελιώτη 27

Διαιτητές: Καψαρίδης και Ιωάννου (κομισάριος Ζώης)