Η Αναντολού Εφές υπερασπίστηκε το… σκήπτρο της - Επιβλήθηκε στο τελικό-«θρίλερ» της Ρεάλ Μαδρίτης με 58-57 (Εικόνες)

Η Αναντολού Εφές έκανε το  « back to back», καθώς επιβλήθηκε στο τελικό-«θρίλερ» της Ρεάλ Μαδρίτης με 58-57 και χρίστηκε Πρωταθλήτρια Ευρώ...

Η Αναντολού Εφές έκανε το «back to back», καθώς επιβλήθηκε στο τελικό-«θρίλερ» της Ρεάλ Μαδρίτης με 58-57 και χρίστηκε Πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό που κρίθηκε από τις άμυνες, η Ρεάλ ενώ βρισκόταν στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα πίσω στο σκορ με ένα πόντο, επέλεξε να μην κάνει φάουλ, προκειμένου να έχει τον τελευταίο λόγο, κάτι που δεν έγινε και έτσι η Αναντολού Εφές θριάμβευσε για άλλη μια χρονιά, κατακτώντας το πολύτιμο τρόπαιο της Ευρωλίγκα.

Ο αγώνας

Η Ρεάλ άρχισε πιο «ζεστά» την αναμέτρηση με πρωταγωνιστή τον Ταβάρες, ο οποίος κυριάρχησε στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά μέσα στη ρακέτα των Τούρκων. Η Εφές είχε μεγάλη αστοχία στην πρώτη περίοδο του τελικού και υπέπεσε σε αρκετά λάθη από τα γκαρντ της. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, ο Ταβάρες ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους (15-8), ωστόσο ο Σέιν Λάρκιν απάντησε με ένα 6-0 σερί, μειώνοντας έτσι στον πόντο (15-14) για την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Ο Μίτσιτς στην πρώτη φάση της δεύτερης περιόδου έβαλε μπροστά την Εφές για πρώτη φορά στο σκορ (15-16), ωστόσο ο Τέιλορ απάντησε άμεσα με σουτ τριών πόντων. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο εκμεταλλεύτηκαν την αδυναμία των Τούρκων στη ρακέτα τους και βρήκαν λύσεις από τους Κοζέρ και Φερνάντεζ. Ο Ράντολφ στο 16′ με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους (29-22) υπέρ των Μαδριλένων. Οι ατομικές ενέργειες του Λάρκιν, αλλά και ένα σουτ τριών πόντων του Μίτσιτς, έφεραν και πάλι το ματς στο καλάθι (31-29, 18′). Ένα τρίποντο του Ράντολφ για τους τυπικά γηπεδούχους, έστειλε τη «Βασίλισσα» στο +5 (34-29) για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Οι Ισπανοί μπήκαν πιο δυναμικά στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 8 πόντους (37-29) στο 22′ για πρώτη φορά στο ματς χάρη σε προσπάθεια του Αμπάλντε. Το επόμενο τρίλεπτο αποτέλεσε ένα διάστημα «αφλογιστίας» και για τις δυο ομάδες. Σε εκείνο το σημείο όμως, η Ρεάλ βρήκε λύση με το τρίποντο που πέτυχε ο Χάνγκα (40-31, 25′). Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν τότε αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι (40-38, 28′) χάρη σε πέντε συνεχόμενους πόντους του Πλάις και δυο βολές του Μίτσιτς. Ο Σέρβος γκαρντ κατάφερε με ατομική ενέργεια να μειώσει ξανά στο καλάθι (42-40) για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν διαφορετική. Πολλές «μάχες», γρήγορες επιθέσεις και παράλληλα «σφιχτές» άμυνες. Ο Μίτσιτς έβαλε μπροστά τους Τούρκους με το τρίτο του σήμερα τρίποντο και στη συνέχεια ο Σίνγκλετον έδωσε στην ομάδα του το ισχνό προβάδισμα των τριών πόντων (42-45, 32′). Το παιχνίδι συνεχίστηκε με ίδιο «μοτίβο», ωστόσο ο Αταμάν είχε κρυφό «άσσο» με την παρουσία του Πλάις στο παρκέ. Στο 38′, ο Μίτσιτς ευστόχησε σε άλλο ένα τρίποντο που έβαλε μπροστά τους Τούρκους με 56-53, ωστόσο η «Βασίλισσα» πλησίασε με μια βολή του Κοζέρ και άλλη μια του Ταβάρες. Η «έκπληξη» της βραδιάς, ο Πλάις, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ευστόχησε σε καλάθι περίπου 1 λεπτό πριν το φινάλε δίνοντας «αέρα» 3 πόντων (55-58) στην ομάδα του. Οι άμυνες του Κρις Σίνγκλετον ήταν κομβικές για τους Τούρκους, ενώ στη συνέχεια, ο Ντάνστον μπλόκαρε το τρίποντο του Χάνγκα, ωστόσο στην εξέλιξη της φάσης, ο Γιούλ με ατομική ενέργεια μείωσε στον πόντο (57-58). Οι Ισπανοί επέλεξαν να μην κάνουν φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα, η μπάλα κατέληξε στον αμαρκάριστο Λάρκιν από τη γωνία, ωστόσο αυτός δεν τα κατάφερε. Η Ρεάλ δεν κατάφερε να πάρει το ριμπάουντ και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους Τούρκους να κατακτούν για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν την Ευρωλίγκα.

Ο MVP

Ο Βασίλιε Μίτσιτς ξεχώρισε και πάλι. Ο Σέρβος γκαρντ αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του Final-4 και ξεχώρισε στο σημερινό τελικό, τελειώνοντας το ματς με 23 πόντους μετρώντας 4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, εννέα κερδισμένα φάουλ και συνολικά συγκέντρωσε 22 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης σε 37:28 λεπτά συμμετοχής.

Αξίζει να αναφερθεί και η τρομερή εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Τιμπόρ Πλάις. Ο Γερμανός σέντερ σε 31 λεπτά συμμετοχής είχε 19 πόντους με 7/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές και 7 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 34-29, 42-40, 57-58

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Ρίζικ, Βίλιους

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 3 (1/7 σουτ, 1/3 βολές), Ράντολφ 6 (2), Ρούντι 2 (1/7 σουτ), Αμπάλδε 2 (1/9 σουτ, 3 κλεψίματα), Χάνγκα 5 (1/4 τρίποντα), Ντεκ 5 (1/5 σουτ), Πουαριέ 5 (4 ριμπάουντ), Ταβάρες 14 (5/8 δίποντα, 4/6 βολές, 11 ριμπάουντ), Γιουλ 9 (3/10 σουτ, 6 ασίστ), Γιαμπουσέλε 3 (0/6 τρίποντα), Τέιλορ 3 (1).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 10 (3/7 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπομπουά, Σίνγκλετον 4 (2/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μπράιαντ (0/3 σουτ, 8 ριμπάουντ), Μόερμαν (6 ριμπάουντ), Πλάις 19 (7/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μίτσιτς 23 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 λάθη), Άντερσον, Ντάνστον 2.