ΑΣΕ Δούκα- Διομήδης Άργους 37-29

Οι Λύκοι παρά τα λάθη του πρώτου ημιχρόνου δεν τα παράτησαν, έβγαλαν αντίδραση, φτάνοντας τη διαφορά στο ένα τέρμα, αλλά δεν μπόρεσαν να βρο...

Οι Λύκοι παρά τα λάθη του πρώτου ημιχρόνου δεν τα παράτησαν, έβγαλαν αντίδραση, φτάνοντας τη διαφορά στο ένα τέρμα, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν επαρκείς λύσεις αμυντικά στο γρήγορο ρυθμό του Δούκα, ειδικά στο τελευταίο 20λεπτο με αποτέλεσμα να ηττηθούν δίκαια.
Μετά τα δύο συνεχόμενα εκτός έδρας ματς η ομάδα θα ανασυνταχθεί, για τον τρίτο αγώνα μέσα σε μία εβδομάδα το προσεχές Σάββατο.
Ψηλά το κεφάλι και συνεχίζουμε το Μαραθώνιο!

Ο ΑΣΕ Δούκα ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με τον Διομήδη Άργους του οποίου και επικράτησε με 37-29, για την 8η αγωνιστική της Handball Premier.

Με τον Τσακουρίδη σε επιθετικό μονόλογο η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη προηγήθηκε με 5-3 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, τη στιγμή που ο Διομήδης Άργους έβρισκε επιθετικές λύσεις με τους Μούγιτς, Μάλλιο και Τσιγαρίδα. Οι γηπεδούχοι επέλεξαν το γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι τους και αυτό τους έδωσε ένα προβάδισμα πέντε τερμάτων (15-10 στο 25’). Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν τα πολλά λάθη τους και βρέθηκαν στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 16-11. Τσιγαρίδας, Ζίβκοβιτς και Τζίμπουλας έβαλαν και πάλι την ομάδα τους στο παιχνίδι, με τον Διομήδη Άργους να μειώνει στο γκολ 20-19 στο 38’, όμως ο Δούκας με τους Παγιάτη, Στεφανίτση Γιάντσα και Δικαιούλια πήραν και πάλι τα ηνία του αγώνα και οδηγήθηκαν στην επικράτηση με 37-29.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 37-29

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-4, 8-5, 10-8, 14-10, 16-11 (ημχ.), 19-17, 21-19, 25-20, 30-24, 33-27, 37-29.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Χαλκίδης): Μποροντάι, Παγιάτης 6, Μπατής, Τσακουρίδης 5, Παναγιώτου 2, Νικολινταης, Γερουλάνος 1, Αναστασίου 3, Ντούνης, Γιαντσα 2, Χαριτωνίδης, Γκασεβιτς 4, Κολλυρης, Πάνου 3, Δικαιούλιας 7, Στεφανίτσης 4.

Διομηδης Άργους (Γιωργος Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος 1, Τζιμπουλας 3, Τσιγαρίδας 8, Μούγιτς Γ. 1, Μάλλιος 2, Τερλετσκι, Κουτρουμπής, Χατζηκωνσταντίνου, Καιμακάμης 1, Μπεντζιλαλί 2, Μάνθος 6, Μπεκιάρης, Αντζελινα, Ζιβκοβιτς 3, Μούγιτς Τ. 2. Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 3-0, Πέναλτι: 1/1-3/4.