Αγγίζει το όνειρο η Εθνική Ανδρών Handball! Μια… ανάσα από την πρόκριση της στην τελική φάση του ΕURO 2024 - Νίκησε στη Χαλκίδα 26-24 το Βέλγιο

Μπροστά σε 2.000 συγκλονιστικούς φιλάθλους η Εθνική Ανδρών νίκησε 26-24 το Βέλγιο στη Χαλκίδα και βρίσκεται μία… ανάσα από την πρόκριση τη...

Μπροστά σε 2.000 συγκλονιστικούς φιλάθλους η Εθνική Ανδρών νίκησε 26-24 το Βέλγιο στη Χαλκίδα και βρίσκεται μία… ανάσα από την πρόκριση της στην τελική φάση του ΕURO 2024 για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Η Ελλάδα με 6 πόντους στον 5ο προκριματικό όμιλο και 2/2 απέναντι στο Βέλγιο εξασφάλισε και μαθηματικά την 3η θέση του ομίλου και έχοντας παρακαταθήκη τη σπουδαία νίκη επί της Ολλανδίας, βρίσκεται στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας των 3ων όλων των ομίλων, τέσσερις εκ των οποίων θα προκριθούν στην τελική φάση.

Η Εθνική ομάδα θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στον όμιλο απέναντι σε Κροατία (26/4) στη Χαλκίδα και Ολλανδία (30/4) εκτός έδρας.

Η "γαλανόλευκη" κατέθεσε ψυχή και καρδιά, καταφέρνοντας να ξεπεράσει τα προβλήματα τραυματισμών σημαντικών παικτών που προέκυψαν μέσα στην εβδομάδα με τους Μπόσκο (κάταγμα στο χέρι) και Μυλωνά (διάστρεμμα στην τελευταία προπόνηση) να τίθενται νοκ άουτ, ενώ στη διάρκεια του ματς τραυματίστηκε (διάστρεμμα) και ο Κανδύλας.

Παρά το κακό ξεκίνημα όπου βρέθηκε να χάνει με 5 γκολ (5-10, 6-10) στο 21’, η Εθνική βρήκε τις λύσεις και ανέτρεψε το ματς πριν κλείσει το ημίχρονο (13-12) με σερί 5-0 (από 8-12) στο 25’
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν και αυτό αμφίρροπο με τους Βέλγους να περνάνε μπροστά στο σκορ (15-16) στο 38’, αλλά η Εθνική είχε και πάλι ένα εξαιρετικό διάστημα στο οποίο μετέτρεψε το 19-19 σε 23-19 (49’). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πολύ ανταγωνιστικό με τους Βέλγους να ισοφαρίζουν 23-23 (55’), ωστόσο με δύο γκολ του Τόσκα και ένα του Κεδέρη, η Εθνική έφτασε στη μεγάλη νίκη με 26-24.

«Αυτή η ομάδα έχει συσπειρώσει όλο τον κόσμο του χάντμπολ»
Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε στο γραφείο Τύπου της ΟΧΕ: «Ακόμα και στο πρώτο ημίχρονο που μείναμε πίσω ακόμα και 5 γκολ, η άμυνα μας δεν ήταν τόσο κακή. Το πρώτο βήμα ήταν να ξεπεράσουμε το πρέπει και το υπερβολικό άγχος. Προσπαθήσαμε να μαζέψουμε τη διαφορά και να παραμείνουμε στο πλάνο. Θεωρώ πως αν είχαμε περισσότερη συγκέντρωση όταν βρεθήκαμε 3-4 γκολ μπροστά, θα κερδίζαμε πιο εύκολα. Η ομάδα ξεπέρασε αρκετά προβλήματα που παρουσιάστηκαν. Μετά από 4 αγωνιστικές έχουμε καλό απολογισμό, πρέπει όμως να μείνουμε το ίδιο ταπεινοί. Θα περιμένουμε τις τελευταίες δύο αγωνιστικές με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Το μεγαλύτερο κέρδος είναι ότι αυτή η ομάδα έχει συσπειρώσει όλο τον κόσμο του χάντμπολ και ο κόσμος έχει κάνει την Εθνική επίσημη αγαπημένη»

ΕΛΛΑΔΑ- ΒΕΛΓΙΟ 26-24
Τα πεντάλεπτα: 2-4, 2-4, 4-8, 6-10, 9-12, 13-12 (ημχ), 13-14, 16-16, 19-18, 23-19, 23-21, 26-24
ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Μπάγιος 1, Λιάπης 3, Μάλλιος 6, Μιχαηλίδης, Πασσιάς, Τόσκας 6, Μπουκοβίνας 1, Παπαβασίλης 1, Δομπρής, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου, Κρητικός 1, Αραμπατζής 3, Παπαντωνόπουλος, Σάββας 3.
ΒΕΛΓΙΟ (Σιλλά): Λέτενς, Χάτζιτς 3, Σαμίν, Κέτερς 1, Μπράουν, Κόλμαν 6, Μπογιόν, Βανκόσεν 2, Ουμς 3, Γκλοριό 1, Βανόβ, Ντε Μπέλ 4, Ντενέρ, Καντέλ 4, Ντελπίρ.
Διαιτητές: Μπρκιτς-Γιουσουφότζιτς (Αυστρία), Παρατηρητής: Κοέν (Ισραήλ), Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 4/6-0/0